Stipendiater

Årets stipendier

Sökande Syfte
Kristina Borg Inspiration vid Festival International de Música de Canarias 2018
Ole Kristian Dahl & Kaitlyn Cameron Rör tillverkning hos Simeon Popov, Dresden
Krister Petersson Inspirationsresa, New York, Boston, Cleveland
Samuel Runsteen Musikkurs och lektioner, Bukovice, Tjeckien
Nicola Boruvka m.fl. Repetera Mendelssohns oktett för stråkar på hemmaplan
Hanna Eliasson Kurs ”Mike Block String Camp”, Florida
Johan Stern Lektioner hos Jean-Guihen Queyras, Freiburg
Marja Inkinen Hålla pianotrio konserter mm. + Lektioner av Philippe Graffin
Fredrik Björlin Lektioner 3 studs tremolo virveltrumma, Cleveland
Ingrid Sturegård Pris till Nils Edin och Magnus Lundén för Styrsö kammarmusikdagar
Ida Rostrup Studie ev lektion av Bozo Paradzik, Freiburg och Luzern
Erik Groenestein-Hendriks Medverka vid The World Harp Congress, Hong Kong
Harpa Renovering av barockharpa

Stipendier som Göteborgs Symfonikers Vänner delat ut 2016 till 1989.

2016 Jens-Kristian Sögaard bastrombone
Terje Skomedal violin
Morten Agerup tuba
Barockakademin Göteborgs Symfoniker barockensemble
2014 Pia Enblom cello
Anders Jonhäll flöjt
Susanne Brunström o
Per Ivarsson altviolin o trumpet
Vlad Stanculeasa alt 1:e konsertmästare
Hans Malm o Michael
Karlsson 1:e violinister
Börje Westerlund trumpet
Samuel Runsteen violin
Paul Spjut trumpet
Arne Nilsson fagott
GSO Barock, 9 st
2013 Bengt Danielsson trumpet
Karin Knutson m fl cello
Cellostämman
Per Högberg viola
Dick Gustavsson horn
Catherine Claesson violin 2
2012 Pia Enblom cello
Martin Ödlund slagverk
Krister Petersson horn
6 kvinnliga musiker
(Ingrid Sturegård samt
ytterligare 4 violinister och
1 cellist)
Pernilla Carlzon o Ellin Stjärna 2:a violiner
Lisa Ford horn
Per Ivarsson trumpet
Roger Carlsson slagverk
4 oboeister oboe
2010 Fredrik Björlin slagverk
Jens Christian Sörgaard trombon
Lotte Lybeck Pehrsson viola
Helena Frankmar, Annika
Hjelm 1:a violin, Annika
Kroon, 2:a violin, Jenny
Rydberg, kontrabas
Pernilla Carlzon, violin,
Susanna Brunström viola,
Pia Enblom, cello, Emma
de Frumerie, violin
Selena Markson klarinett
2009 Marja Inkinen-Engström violin
Anders Robertsson cello
Erik Risberg piano
Peter McKinnon bastrombon
Cecilia Hultkrantz violin
2008 Marc Grue kontrabas
Emma de Frumerie violin I
Hans Hernqvist pukor
Björn Westerlund trumpet
Mårten Larsson oboe
2007 Charles DeRamus kontrabas
Ann-Christin Raschdorf violin
Leonard Haight violin
Roger Carlsson slagverk
Paula Gustafsson cello
2006 Catherine Claesson violin
Fagottstämman
Charles Deramus kontrabas
Åsa Rudner violin
Jenny Rydberg kontrabas
Kristina Borg valthorn
Krister Petersson horn
Paul Spjuth trumpet
2005 Paula Gustafsson cello
Vilarkvartetten
Johan Stern cello
Ann-Christin Raschdorf violin
Elin Stjärna violin
Anders Jonhäll flöjt
Björn Bohlin oboe
Oboestämman
2004 Henrik Edström altviolin
Jan Engdahl violin
Lisa Ford hornist
Christer Thorvaldsson konsertmästare
Jens Christian Sögaard trombon
Anders Engström fagott
Orkesterstyrelsen
Claes Gunnarsson, Leo Winland,Per Högberg,
Henrik Edström,Sara Trobäck, Per Enoksson
2003 Kontrabasstämman
Puk- och slagverkssektionen
Håvard Lysebo flöjt
2002 Andraviolinerna
Henrik Nordqvist klarinett
Jari Eskola
notbibliotekarie Hornstämman
2001 Violasektionen
Trumpetsektionen
2000 Förstaviolinerna
Trombonsektionen
1999 Per-Olof Appelin violin
Lars-Göran Carlsson trombon
Roger Carlsson slagverk
Masayo Matsuo harpa
Ida Rostrup kontrabas
1998 Karin Claesson viola
Jan Johansson kontrabas
Wincent Lindgren  oboe
Thord Svedlund violin
Daniel Norberg pukor
 1997 Christer Nyström fagott
Jens Kristian Sögaard trombon
Ingrid Sturegård violin
Nils Edin viola
Bo Eklund kontrabas
1996 Hans Adler kontrabas
Kenneth Franzén slagverk
Björn Bohlin oboe
Werner Raschdorf kontrabas
Lidia Turestedt cello
1995 Jan-Anders Ernlund kontrabas
Anders Jonhäll flöjt
Malcolm Page horn
Paul Spjuth trumpet
Duncan Taylor violin
1994 Nicola Borouvka violin
Anders Engström fagott
Per Göran horn
Karin Knutsson cello
Lars Mårtensson viola
1993 Dick Gustavsson horn
Hans Hernqvist pukor
Britt-Louise Johansson violin
Per-Ove Jonsson viola
Åke Schierbeck klarinett
 1991 Morten Agerup  tuba
   Mårten Larsson oboe
   Hans Malm violin
Peter Svensson  cello
  Börje Westerlund trumpet
 1992  Bengt Danielsson
 trumpet
  Krister Petersson horn
  Håkan Sjönnemo violin
Laszlo Sziranyi viola
Niklas Wallin oboe
1990 Jan Alm kontrabas
  Urban Claesson klarinett
  Peter Mc Kinnon trombon
Kenneth Wihlborg flöjt
1989 Håkan Ehrén kontrabas
Ingrid Kornfält
horn 
Arne Nilsson
 fagott